Řeka Hron

Hron pramení v Nízkých Tatrách na úpatí Královy hole. Protéká dolinou mezi Nízkými Tatrami a Slovenským Rudohořím, postupně se stáčí k jihu a u Štúrova se vlévá do Dunaje. Délkou 283 km je to druhá nejdelší řeka Slovenska po Váhu. Sjízdných je 271 km z Červené Skaly. Celorčně sjízdný je Hron z Nemecké, kde můžete využít k zahájení plavby naše vodácké centrum a tábořiště Dronte. Horní tok do Polomky dosahuje obtížnosti WW2, bývá sjízdný pouze na jaře a je vhodný pro zdatnější vodáky. Až po Kozárovce na ř.km. 79 je obtížnost toku WW1, dále již ZW. Hron je vhodný i pro začátečníky, ale je třeba respektovat zásady bezpečné plavby s vybavením plovacími vestami.

Je málo řek, které by svým charakterem a pestrostí nabídly tolik lákadel pro vodáky. Od romanticky rozeklaných skal a zpěněných peřejí až po klidné a pohodové oblázkové prahy a desetimetrové břehy s hnízdištěm jiřiček. Řeka s čistou vodou, kde slovo volej je prakticky neznámé, táboření je možné i mimo uvedená tábořiště a ceny ve vodáckých hospodách jsou více než příznivé. Pokud vás láká poznat novou řeku, houpat se na vrcholcích přívětivých peřejí, při praskání ohně popíjet dobré víno, či jinou lihovinu, pojeďte s námi tam, kde vás medvědi pozdraví z Nízkých Tater, při zastávce u jezu si jen tak odskočíte natrhat hrst borůvek a v hospůdce si dáte pravé nefalšované bryndzové halušky. Kdo nebyl na Hronu, neuvěří…

Na Slovensko můžete cestovat na platný občanský průkaz, z Prahy vás bude cesta stát, pokud si koupíte zpáteční jízdenku na vlak – 950 Kč, což je něco přes 400 Kč na jednu jízdu. Cesta vlakem z Prahy trvá zhruba osm hodin, vyplatí se vyrazit na noc a zaplatit si lehátko. Vlak vás doveze až do Banské Bystrice, odtud vám jede návazný spoj do Nemecké, kde se zpravidla začíná plavba a kde na vás bude čekat již připravené vybavení. Platby se provádí v Čechách buď v naší pražské pobočce nebo přes účet.

Další informace na padlo.cz.

Aktuální sjízdnost

Stanice Říční km Stav Limit Sjízdnost Čas Trend