Nafukovací plavidla


Všechna nafukovací plavidla jsou vyráběna z vrstvených materiálů s velkou pevností, pružností, odolností proti oděru a UV záření. Přesto musíme dávat pozor na ostré předměty v řečišti i na suchu, které mohou člun protrhnout. Po vytažení z vody je nutné čluny ufouknout (pootočením středu ventilu), neboť ohřátím roste tlak ve válcích a slepy by mohly prasknout. Za teplého a slunečného počasí nesmíte zapomenout ufouknout hlavně boční válce a vzpěry! Podlaha má většinou bezpečnostní přetlakový ventil. Před pokračováním plavby člun zase dofouknete. Dávejte pozor, aby se vám do ventilů nedostala nečistota, přes písek nemůže membrána ventil utěsnit a ventil propouští. Na delší plavby si nezapomeňte půjčit pumpu, stačí jedna pro více plavidel. (Na řekách lodě půjčujeme i vybíráme v nafouknutém stavu.)

Válce by měly být nafouknuté tak, že nejdou promáčknout. Tlak vzduchu ve válcích má rozhodující vliv na jízdní vlastnosti lodě. Zvyšuje stabilitu, rychlost a ovladatelnost. Při použití na těžké řece je potřeba doplnit nafukovací kanoe stehenními popruhy a v raftu zaháknout nohy za poutka na dně pro pevné sezení jezdce. (Na raftech se správně sedí na bočních válcích.) Raft plný začátečníků, nebo zkušených dokážou ovládat na lehké řece 2 zkušení vodáci.

Všechny nafukovací lodě mají na přídi krátké lano na uvázání ke břehu. Každé další lano by se mělo v lodi řádně smotat a upevnit, aby nehrozilo zamotání lidí, dětí, psů, které může být nebezpečné. Zavazadla by měla být vodotěsná, do kanoí se vejdou 2 barely, do raftů podle obsazenosti 2-6, další věci sbalte do lodních pytlů. Zavazadla není na našich řekách nutné přivazovat, daleko neuplavou a v krizové situaci může být barel plandající na provázku nebezpečný.

Na výletní řeky si lidé půjčují nafukovací lodě z důvodu většího pocitu bezpečí a stability. To je pravda, nafouknutá loď se nepotopí ani zvržená a zvrhne se těžko. Je ale pomalá. Na kamenité řeky a úseky se za nízkého vodního stavu na raftu nevydávejte - uváznete snadno mezi kameny, jízdu si neužijete a hrozí poškození raftu. Za horkých letních dní nepodceňujte klobouček na hlavu, boty do vody, ochranu stehen proti slunci, pro děti nezapomeňte vestičky. Na těžkou vodu samozřejmě kompletní vodácké vybavení, z raftu se v divoké vodě dá velice snadno vypadnout.

Častý dotaz je, zda je možné vozit na nafukovací lodi psa. Možné to je, ale raději mu před plavbou zkontrolujte drápy.

Při výpůjčkách nafukovacích lodí doporučujeme určitě přiobjednat pojištění pro případ poškození vybavení.

název parametry popis

 

 

 

Pálava

kanoe nafukovací Pálava

 

výrobce: Gumotex

délka: 400 cm

šířka: 90 cm

hmotnost: 17,5 kg

nosnost: 240kg

sedačky: 2, dřevo

průměr bočního válce: 29 cm

Nafukovací kanoe pro 2 osoby. Vhodná pro klidnou jízdu na lehkých řekách. Do lodě se vejdou 2 barely. Při nabrání vody v peřejích, nebo na jezu musíte vysednout a vylít vodu na břehu. Palavy půjčujeme na všech našich řekách a pobočkách.

 

 

 

Baraka 

kanoe nafukovací Baraka

 

výrobce: Gumotex

délka: 410 cm

šířka: 105 cm

hmotnost: 23,5 kg

nosnost: 350kg

sedačky: 2-dřevo+1

průměr bočního válce: 31 cm

 Nafukovací kanoe pro jízdu na řekách do WW3(4). Baraka je vhodná i pro těžší jezdce, rodiny, nebo na delší expedice. Má 2 dřevěné sedačky a uprostřed nafukovací výztuhu, kterou je možné využít na klidné vodě jako sedátko pro dítě. V zadní části podlahy má odtokový rukáv, který umožňuje jízdu i ve velkých vlnách, protože nabraná voda za jízdy vytéká sama z lodě a není nutné zastavovat a vylévat. Pro jízdu na těžších řekách je vhodné si objednat k lodi stehenní popruhy s bezpečnostní sponou (kleky), kterými se vodák upevní v lodi, aby mohl loď snadněji řídit a při větším záběru nevypadl.

 

 

 

Rio/ prodloužené

kanoe nafukovací Rio

 

výrobce: Kutlíci  

délka: 410/460 cm

šířka: 100/110 cm

hmotnost: 22/25 kg

nosnost: 350/400 kg

sedačky: 2/3, dřevo

průměr bočního válce: 31 cm

 Nafukovací kanoe, která je svým tvarem, vybavením a vlastnostmi téměř stejná jako Baraka. Pouze nemá středovou nafukovací výztuhu.

V naší půjčovně máme buď dvousedačkové a 1 třísedačkovou, prodlouženou verzi.

Rio půjčujeme pouze na Ohři.

 

 

Scout 

kanoe nafukovací Scout

 

výrobce: Gumotex

délka: 445 cm

šířka: 95 cm

hmotnost: 25 kg

nosnost: 450kg

sedačky: 3, dřevo

 Nafukovací kanoe, která svým tvarem připomíná starou indiánku. Je oproti ostatním nafukovacím kanoím rychlejší, má obrovský vnitřní prostor, velkou nosnost, odtokový rukáv, 3 dřevěné sedačky.

Na této kanoi můžete vyrazit na dlouhou rodinnou plavbu, nebo řeku do WW2(3).

Scouty půjčujeme pouze na Ohři.

 

 

 

Colorado 360 

raft Colorado nafukovací čtyřmístný

 

výrobce: Gumotex

délka: 360 cm

šířka: 160 cm

hmotnost: 28,5 kg

nosnost: 500 kg

počet osob: 4

průměr bočního válce: 40 cm

počet komor: 5+2

Čtyřmístný nafukovací raft Colorado je univerzální člun pro putování po prázdninové řece s rodinou, nebo přáteli. Zkušená posádka na něm může sjet i těžší řeky. Používá se i k závodění. Odtok vody nabrané do člunu v peřejích zajišťuje otevřená záď. Na čtyřmístný raft se vejdou bez bagáže pohodlně 2 dospělí a 4 děti, nebo 4 dospělí. Na delší plavbu doporučujeme zabalit do 2 barelů a zbytek do loďáků.

 

 

 

 Colorado 450

raft Colorado šestimístný

 

výrobce: Gumotex

délka: 450 cm

šířka: 160 cm

hmotnost: 37,5 kg

nosnost: 600 kg

počet osob: 6

průměr bočního válce: 40 cm

počet komor: 5+3

Šestimístný nafukovací raft Colorado patří k základu vybavení naší půjčovny. Je to univerzální člun pro putování po prázdninové řece s rodinou, nebo přáteli. Zkušená posádka na něm může sjet i těžší řeky. Odtok vody nabrané do člunu v peřejích zajišťuje otevřená záď. Postranní válce mají pro větší bezpečnost vnější a vnitřní komoru. Na šestimístný raft se vejdou bez bagáže pohodlně 4 dospělí a 4 děti, nebo 6 dospělých. Na delší plavbu doporučujeme zabalit do 4 barelů a zbytek do loďáků.

 

 

 

Pulsar 

raft Pulsar

 

výrobce: Gumotex

délka: 450 cm

šířka: 210 cm

hmotnost: 60 kg

nosnost: 900 kg

počet osob: 9

průměr bočního válce: 55 cm

počet komor: 5+3

Rafty Pulsar jsou vyrobeny pro velmi divokou vodu a pro závodní účely. Jsou velmi tuhé, stabilní a rychlé (pokud na nich jede zkušená a silná posádka). Mají velice rychlé odtékání vody při zalití v peřejích.

Naše půjčovna má největší, devítimístnou, verzi tohoto typu Raftu.

 

 

 

Denali  sedmimístný

raft Denali sedmimístný

 

výrobce: RobFin  

délka: 400 cm

šířka: 175 cm

hmotnost: 45 kg

počet osob: 7

průměr bočního válce: 51 cm

počet komor: 5+2

Symetrický raft se samovylévacími otvory po obvodu podlahy určený pro rekreační plavbu na lehkých i těžších řekách. Obvodový válec je složen ze 4 segmentů, uvnitř jsou dvě příčné výztuhy.

Je to univerzální člun pro putování po prázdninové řece s rodinou, nebo přáteli. Je poměrně rychlý, stabilní a dobře ovladatelný. Zkušená posádka na něm může sjet i těžší řeky. Pro delší putování v plném obsazení doporučujeme 3 barely.

 

 

 

 

Denali devítimístný

 

raft Denali devítimístný

 

výrobce: RobFin  

délka: 450 cm

šířka: 180 cm

hmotnost: 52 kg

počet osob: 9

průměr bočního válce: 51 cm

počet komor: 5+3

Symetrický raft se samovylévacími otvory po obvodu podlahy určený pro rekreační plavbu na lehkých i těžších řekách. Obvodový válec je složen ze 4 segmentů, uvnitř jsou tři příčné výztuhy.

Je to univerzální člun pro putování po prázdninové řece s rodinou, nebo přáteli. Je poměrně rychlý, stabilní a dobře ovladatelný. 

Zkušená posádka na něm může sjet i těžší řeky. Pro delší putování v plném obsazení doporučujeme 4 barely.

 

 

 

Denali dvanáctimístný

raft Denali dvanáctimístný

 

výrobce: RobFin  

délka: 500 cm

šířka: 180 cm

hmotnost: 57 kg

počet osob: 12

průměr bočního válce: 51 cm

počet komor: 5+3

Symetrický raft se samovylévacími otvory po obvodu podlahy určený pro rekreační plavbu na lehkých i těžších řekách. Obvodový válec je složen ze 4 segmentů, uvnitř jsou tři příčné výztuhy.

Je to univerzální člun pro putování po prázdninové řece s rodinou, nebo přáteli. Takto velký raft sice poskytuje velký prostor pro posádku i bagáž, ale potřebuje i velkou řeku!!