Ostatní vodácké vybavení a doplňky


Jako při většině činností, i na vodě vám pravé pohodlí a bezpečí zaručí teprve použití vhodných doplňků.

Na vodě mezi ně patří:

vodotěsná zavazadla - barely a lodní pytle. Pro putování po řece jsou nezbytné. Při delším i jednodenním putování potřebujete dovézt do cíle  suché doklady, peníze, klíčky od auta, spacáky, převlečení, jídlo.  

pumpy - jsou potřeba při plavbě na nafukovacích lodích, nebo raftech. Plavidlo od nás dostanete nafouknuté, ale při vytažení na břeh, obzvlášť v teplém počasí ho musíte ufouknout. Před nasednutím je potřeba dofukovat, neboť na měkkém plavidle se nedá dobře plout.

nafukovací vaky do lodí - jsou významný bezpečnostní prostředek zejména pro kajaky. Nafouknuté vaky zabrání nabrání velkého množství vody do lodě při zvržení a tím brání potopení lodě. Plovoucí loď se pak snáze vyloví, vylije, při plavání se zmenšuje pravděpodobnost zaseknutí a zničení lodě o kameny. Na řeky WW2 a těžší jsou velmi užitečné, na divoké vodě zcela nezbytné.. 

špricdeky - zakrývají otvor, v palubě lodi a brání cákání a nabírání vody do lodě. Používají se pro kajaky a zavřené kanoe.

házečky, lana, karabiny - jsou záchranný materiál, který je potřeba umět použít v krizových situacích. Jsou určeny k záchraně osob a materiálu z řeky, nebo jezu.

Na turistických lodích se často používá lano k uvázání lodí u břehu, nebo ke koníčkování - tažení lodě na laně proudem ze břehu. Lana nepůjčujeme. Při umístění lana v lodi věnujte pozor jeho uložení. Zamotání do lana může způsobit při zvržení vážné problémy. Nikdy do lodě neuvazujte děti ani zvířata, věci pouze vyjímečně.

 

typ popis
barel 18 l Plastový barel na doklady, svačinu a podobné drobnosti. Tyto barely půjčujeme pouze na Malém Dunaji.

barel 50 l

Plastový barel se širokým hrdlem a ušima. Snadno a rychle se otevírá a zavírá, je odolný, dobře těsní. Do všech druhů kanoí, které půjčujeme se vejdou dva barely. Do raftů asi čtyři, podle obsazenosti a nároků na pohodlí.

barel 70 l 

Velký plastový barel na vybavení s menším hrdlem. Tyto barely půjčujeme pouze na Ohři.

loďák

Vodotěsně uzavíratelný vak z pevného pogumovaného textilu o objemu 80 l popruhy pro nošení na zádech. Při balení věcí, ukládání a manipulaci s lodním pytlem dávejte vždy pozor na ostré hrany a předměty.

loďáček 

Vodotěsný vak o objemu 5 l vhodný na zabalení svačiny, dokladů, důležitých drobností. Vejde se i za sedačku kajaku.

pumpa raft 

Jednoduchá spolehlivá a snadno ovladatelná velká jednočinná pumpa. Výrobek české firmy Panenka, Rafter, objem 5 l. Je použitelná pro všechna nafukovací plavidla - pozor na správnou redukci na hadici!!

pumpa palava

Dvoučinná pumpa pro všechny typy nafukovacích kanoí. Vyrábí italská firma Bravo, objem 4 l.

nafukovací vak do kajaku 

Gumový nafukovací vak proti potopení do lodi s hadičkou a otočným ventilem. Nafukuje se pusou. Do kajaku jsou potřeba 2 vaky do zádi, do velkých kajaků na těžké, nebo vodnaté řeky doporučujeme i vak do přídě, jinak loď plave "ve stoje", zbytečně se otlouká a špatně se loví.

Pozor na ostré předměty v lodi. Před vyplutím vždy zkontrolujte a dofoukněte.

Máme 3 velikosti vaků - úzké krátké a dlouhé do zádí, krátké široké do špičky.

špricdeky

Půjčujeme pouze neoprenové špricky. Dětské a mořské mohou být i plastexové.

Pokud si půjčujete kajak, nebo zavřenou kanoi v setu, dostanete špricku automaticky s lodí, můžete nám napsat do poznámky obvod těla, abychom vybrali správnou.

Pokud si půjčujete kajak samostatně, na špricku nesmíte zapomenout. I na úplně klidné vodě si nacákáte na nohy a do lodě a pak sedíte v louži. Mnozí začátečníci se obávají, že když se zašprickovaní zvrhnou, nedostanou se z lodi. Naše špricky nejsou tak pevné, aby vás nepustily, navíc každá má vpředu ucho, za které, ji vytrhnete, nebo vykopávací popruh, kterým vám ji vypadlé nohy samy strhnou z lodi.

Špricdeky označené číslem, které označuje obvod těla si půjčujte ke kajakům Noah, jdou použít i na malé Pyranhy a Jacksony.

Špricdeky Yak Extra big drží dobře na velkých kajacích Raptor, Shiva, Burn, Nano, Karnali, Hero.

Když jedete na lehkou řeku, nevíte a objednáte špricdeku Univerzal, nic nezkazíte. Pod tímto označením se skrývají šprisky firky NoName, které jsou velmi pružné a dají se použít na všechny druhy lodí.

házečka

Házecí pytlík je záchranný prostředek, který se skládá z lehkého a pevného lana smotaného v pytlíku z pogumovaného plátna. Je určen k záchraně osob a materiálu z vody. Před použitím si lano vlastnoručně nasoukejte, abyste měli jistotu, že se vám při použití nazadrhne.

Půjčujeme 15 metrové házečky a jednu 20 metrovou.

Při použití házečky na divoké vodě byste měli mít u sebe také karabinu a nůž na případné odříznutí. Tento materiál nepůjčujeme.